ANA SAYFA | İLETİŞİM
HARİTADAN KIBLE YÖNÜ BUL
KUTSAL MEKANLAR

 
Kayseri için Kıble Yönü - Qibla:
 
Kıble yönü bulmak için pekçok yöntem vardır. En kolay yollardan biri pusuladır. Kıbleden uzaklığa bağlı olarak kıble yönü şehirden şehire veya ülkeden ülkeye az miktarda değişir. Bu siteden alacağınız kıble açısı ile artık rahatça ibadet yönünüzü bulabilirsiniz.

Pusulanın kırmızı ibresi manyetik kuzeyi gösterir. Gerçek kuzey ile aralarında sapma açısı kadar fark vardır. Bu yüzden iki farklı kıble açısı veriyoruz. Pusula kullanırken Kayseriiçin 162° açısını kullanın. Eğer Kuzey'i başka bir yöntemden bularak kıble bulacaksanız, Kayseri için 167° açısını kullanabilirsiniz. Bu ikisi arasındaki 5 derecelik fark dünyanın her yerinde farklı bir manyetik alan göstermesinden kaynaklanıyor.
 

    
 Etrafta büyükçe metal nesneler olmadığına dikkat ediniz. Mesela bir metre yakında küçük metal nesneler dahi olmasın. Araba gibi büyük metal nesnelerden ise 10 metre uzakta ölçüm alın. Pusulanızı, ibrenin kırmızı tarafı N yazan yere gelecek şekilde çeviriniz. İyice ayarladıysanız sonra 162° 'e yönelip namazınızı kılabilirsiniz.  
   

Qibla Direction | Kıble Yönü
Alim © 2014